Kult Blog: tartalom és PR marketing

Az angol mint világnyelv

online angol nyelvtanfolyam

Az angol nyelvvel kapcsolatban sokszor merül fel a világnyelv fogalma is, aminek hallatán arra asszociálhatunk, hogy ezt a nyelvet beszélik a legtöbben a világon. Azonban a kép ennél árnyaltabb, ezért az alábbiakban azzal foglalkozunk, hogy az angol – mint világnyelv – mivel szolgált rá titulusára és minek köszönheti elterjedtségét.

Mit értünk világnyelv alatt?

Világnyelvnek tekinthetjük azt a nyelvet, amit az egész világ használ az egymással történő kölcsönös információcserére, azaz kommunikációra. Világnyelv alatt azt értjük, hogy a civilizáció mai fejlettségi szintjén az adott nyelv használatos a tudomány, a kereskedelem és a diplomácia nyelveként.

Ez nem a legtöbbek által beszélt anyanyelv, vagyis a mandarin (Kína hivatalos nyelve), hiszen ezt csak Kína területén beszélik. Az angol ezzel szemben, valójában a második nyelvként a leggyakrabban használt nyelv, ennek is köszönheti valódi sikerét és világnyelvi státuszát is..

Angol nyelv elterjedése

Tulajdonképpen a gyarmatosítás kezdetéig nem is érdemes világnyelvet keresnünk, hiszen jó darabig nem is volt szükség ilyenre, hisz Amerika és Afrika nagy része ismeretlen volt, Ázsia távoli részeire is csak kevesen jutottak el a Selyemúton.

Majd megkezdődött az európai hatalmak részéről a gyarmatosítás, ezzel néhány nyelv kiemelt szerepet kapott. Az amerikai kontinens nyelve az angol, a spanyol és a portugál lett. Afrikába is megindult először a portugál, majd az angol és francia behatolás, a későbbiekben az utóbbi kettő lett a döntő. Így a világban a spanyol, a francia és az angol szerepe megnövekedett, de egyik sem jutott kizárólagos szerephez.

Döntő változást az ipari forradalom hozott, amely létrehozta először a ma ismert szárazföldi közlekedés (vasút) alapjait, majd megalkotta a távközlést. A nagy távolságok könnyen megtehetővé váltak, és lassan az egész világon bárhová lehetett üzenetet küldeni. A közös nyelv szerepe emiatt hirtelen felértékelődött, és ekkor kezdett az angol szerepe növekedni, miután Angliából indult ki az ipari forradalom, majd Amerikában folytatódott. Értelemszerűen a sok új találmány angol leírással indult útjára, jóllehet ezeket lefordították a nemzetközi nyelvekre.

A második világháború után ráadásul létrejött a kétpólusú világrend, a nyugati világot Amerika uralta mind politikailag, mind gazdaságilag. Az amerikai pólushoz Európa nyugati fele és Japán gyorsan hozzászokott, és mint idegen nyelv az angol eredményesen terjedhetett. Gyorsult a multinacionális cégek terjedése, ezeknél ekkor már eleve az angol lett a kommunikáció eszköze.

Miért lett világnyelv az angol?

Az, hogy világnyelvként hivatkozhatunk az angolra, az annak köszönhető, hogy alapjában véve is 300-400 millió ember anyanyelve. Logikus tehát, hogy egy olyan nyelvet választunk világnyelvnek, ami sok ember anyanyelve. Ez alapján persze a kínai is jó opció lehetne, de a tanulhatóságot figyelembe véve komoly különbségeket tapasztalhatunk a két nyelv között.

Mindenhol jelen van

A világnyelvi titulushoz hozzásegítette az angolt az is, hogy elég szétszórtan beszélik. Gyakorlatilag minden kontinensen van olyan ország, ahol az angol a hivatalos nyelv, ha nem is az első számú. Ez, ahogy említettük is, a gyarmatosításnak köszönhető, rengeteg angol gyarmat létezett, az angol nyelv pedig ilyenformán meghonosodott mindenhol. Éppen ezért nagyon sok helyen eleve értik, míg az előbb példaként említett kínait csak Ázsia egy részén.

Könnyen tanulható

Az angol esetén gyakori érv, hogy könnyen tanulható nyelv. Ez a világnyelv kiválasztásának egyik alapvető tényezője, hogy mennyire könnyű tanulni. Az angol a legkönnyebben tanulható nyelvek egyike, legalábbis alap- és középszinten. Az tény, hogy ha valaki igazán szépen és választékosan szeretné beszélni, éveket vesz igénybe a megtanulása, de még így is ezerszer könnyebb, mint egy keleti nyelven eljutni a társalgási szintre. Tekintve, hogy a világnyelv beszélése alapvető elvárás, olyan kell, hogy legyen, amit a gyengébb nyelvérzékkel megáldottak is el tudnak sajátítani elfogadható szinten.

Globalizálódik

A világnyelvvé válása tulajdonképpen rombolja némileg az angol nyelvet. A globalizált változat lényegesen egyszerűbb az eredeti brit angolnál, kevesebb igeidőt, és főleg kevesebb, egyszerűbb szavakat használnak azok, akiknek tanult nyelve az angol. Emiatt persze az anyanyelvi területeken is a könnyebb verzió fog előtérbe kerülni, ami háttérbe szoríthat, elfeledtethet kifejezéseket, szavakat, nyelvtani szerkezeteket. Nem véletlen, hogy az angol ma már interneten keresztül, otthon is tanulhatjuk, hiszen egy alap, vagy kezdő középfokra angol online nyelvtanfolyamokon is lehetőségünk van felkészülni.

Összegezve:

Az angol mint világnyelv tehát folyamatosan terjeszkedik és globalizálódik, aminek köszönhetően csak még inkább népszerűbbé válik azokban az országokban is, ahol nem az angol az elsődleges hivatalos nyelv, de valamilyen téren, minta vállalati szféra jelen van.



kultúra - irodalom - könyv - filmek - honlap-seo és marketing pr-cikk linképítés

balla d. károly a weben

Balla D. Károly az interneten | Minden Könyvek - Balla D. Károly liberális kultblogja | Keresőmarketing és Google keresőoptimalizálás: honlap-seo és pr-cikkes linképítés

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!